יום רביעי, ינואר 11, 2006

מי יהודי?

לדעתי מי שמזדהה כיהודי, הוא יהודי. אני יהודיה לפי ההלכה -אימאי יהודיה - ובכל זאות אני חושבת שאני פחות יהודיה מאשר הרבה אנשים שלא נראים על ידי המערכת הדתים כיהודים כי יש להם רק אבא יהודי. אני כל כך חילונית: יש לי ידידים שהולכים לבית-כנסת כל שבוע, שאוכלים כשר, שמתנהגים מכל הבחינים כיהודים אבל יש להם הורה יהודי לא נכון. אני יהודיה והם לא? זה אבסורד דמור!

ואין בעולם הרבה יהודים "אמיתים." בארץ שלנו יש יותר פחות יהודים מאשר בגלות. אנחנו עורכים מלחמה נגד הדמוגרפיה בישראל -- המספר של היהודים שב וגדל מדי לאט לעומת מספר להערבים (שהם נוצרים ומוסלמים). לכן למה אנחנו מסתמכים על ההגדרה הכי שמרנית? למה לא מחבקים אבות יהודיים והילדים שלהם? למה עומדים על זה שמומרים צריכים להיות יותר דתים מהיהודי הרגיל שחי כאן?

הציונים בנו את הארץ ליהודים והם לא היו דתיים --בכלל לא! הקבוצים פותחו ממטעמים סוזיאליסטים והחלוצים דחו את הדת. רוב הקבוצים היו מקומים חילונים. אנחנו צריכים לחזור לעקרונות החלוצים ולפתוח את הדלת לאנשים שרוצים להיות יהודים.

********** כתבתי את החיבור הזה לאולפן והמורה כתבה: "יעל, הרעיונות שלך מאוד מאוד יפים ומעניינים. נהניתי לקרוא את חיבורך"

links to this post

יום שלישי, ינואר 10, 2006

יש יומים כשאני מרגישה שאני מבינה את הכול ושאני יכולה לטפוס מה אני לא מבינה. היום לא אחד מהם. השיעור החדש טוב ואני עדיפה את המורה. אך אני עוד כל כך מתחת כולם --עוד מתחת אנשים שנעדרו מאולפן מאז חודש או יותר. אני לא יודעת מה אני יכולה לעשות כדי להעשיר. אני מבצעת לא שום דבר באשר לכישורים דיבוריים.

links to this post

יום שבת, ינואר 07, 2006

מחר יש לי פגישה עם "הבחור." אני כך חברותי לאחרונה. היום פגשתי עם סבתה דוטי לארוחת צוהריים ואכלנו את החומס הכי טוב בחיי. המסעדה רק סביב הפינה מהדירה שלי. אך אין לי מוסג איך קוראים לה. הדירה שלי הייתה לא ממש מסודר ולכן אפשרתי אותה להיכנס בתוך. הביאת את הכלבה שלה, גני, והחתולים שלי עיינו ממש בה

אחר כך הלכתי לבית קפה והסתדלתי ללמוד עברית למרות הבטן המלאה שלי. לא הספקתי לבצע הרבה. כשאני נסיתי ללמוד הידידי, קט, צלצלה אותי ושאלה "אז יש לך תכניות הערב הזה?" לא, אין לי, עניתי ושמחתי לגלות שהיא והבעל שלה התכוונו להגיע לת"א ורצו להתעסף איתי. סבבה! היה כף מאוד

links to this post

View My Stats